6 lutego 2016 roku w mieście Limbe została odsłonięta tablica upamiętniająca Pierwszą Polską Wyprawę Afrykańską Stefana Szolc-Rogozińskiego z lat 1883-1885. Odsłonięcie tablicy było głównym celem ekspedycji „Expédition Africaine Rogoziński Vivat Polonia 2016”, na czele której stanął ostrowianin, Maciej Klósak. Ekspedycja wyruszyła z Polski 29 stycznia 2016 roku i trwała do 21 lutego.
+
W ceremonii odsłonięcia tablicy wzięli udział: król ludu Mondoleh, Ekoka Molindo, delegaci Ministerstwa Kultury Kamerunu oraz władz regionalnych i miejskich. Stronę polską reprezentowali konsul honorowy RP Mirosława Etoga, delegacja Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie na czele z dyrektorem Adamem Czyżewskim oraz członkowie wyprawy „Expédition Africaine Rogoziński Vivat Polonia 2016” w składzie: Maciej Klósak (kierownik), Tomasz Grzywaczewski, Władysław Rybiński i Dariusz Skonieczko.
Odsłonięcie tablicy było głównym celem ekspedycji „Expédition Africaine Rogoziński Vivat Polonia 2016”. Ekspedycja wyruszyła z Polski 29 stycznia 2016 roku i trwała do 21 lutego.
Była jedną z sześciu polskich wypraw, na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat, która została wyróżniona flagą The Explorers Club, natomiast patronat medialny przyjęły National Geographic Traveler, Pangea Magazine (Wielka Brytania) oraz Ziemia Kaliska.
Tablica została wykonana w granicie eksperymentalną techniką piaskowania przez łódzkiego artystę Bogdana Wajberga z Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zawisła na ścianie frontowej pałacu króla Ekoka Molindo. Fundatorami tablicy są Adam Rybiński, Andrzej de Virion, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie oraz Miasto Kalisz.
Następnego dnia po ceremonii członkowie wyprawy w towarzystwie króla udali się na wyspę Mondoleh, gdzie znajdowała się baza, z której Stefan Szolc-Rogoziński prowadził ekspedycje w głąb dzisiejszego Kamerunu.
Ekspedycja kontynuowała trasę śladami XIX-wiecznej wyprawy odwiedzając historyczne miejsca w Nigerii, Liberii i Wybrzeżu Kości Słoniowej.
Urodzony w Kaliszu Stefan Szolc-Rogoziński przybył do Kamerunu w 1883 roku i spędził tu dwa lata. W czasie pobytu dokonał ważnych odkryć geograficznych oraz sporządził słownik lokalnego języka Bakwiri. Towarzyszący mu ostrowianin Klemens Tomczek sporządził mapy, na które po raz pierwszy zostały naniesione odkryte w czasie wyprawy miejsca. Trzeci członek wyprawy, pochodzący spod warszawskiej Zielonki Leopold Janikowski, był jednym z założycieli Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, którego kontynuatorem jest Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Jego zbiór obiektów etnograficznych z plemienia Fang zebranych w Afryce stał się podstawą kolekcji afrykańskiej tegoż muzeum.
Śledź nas w Google News!
Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.
Obserwuj nas w Google News