Temat zwierząt w cyrku budzi szereg wątpliwości. Na wyobraźnie przeciwników tej formy atrakcji oddziałują dostępne w internecie filmiki (zostały nagrane poza Polską i nie dotyczą funkcjonujących w Polsce cyrków). Kilka miast zabroniło wynajmu terenów miejskich pod cyrki, które wśród atrakcji posiadają zwierzęta. Stowarzyszenie Polskie Cyrki pozwały władze Warszawy do Sądu i… wymiar sprawiedliwości orzekł, że władze miasta nie mogą ograniczać wolności gospodarczej cyrków funkcjonujących legalnie na terenie kraju.
+
W połowie września br. Wojewódzki Sąd Administracyjny unieważnił Zarządzenie Prezydenta m. st. Warszawy, zakazujące wydzierżawiania gruntów pozostających we władaniu Warszawy cyrkom z udziałem zwierząt.Wyrok nie jest prawomocny.
W uzasadnieniu stwierdził, że uderza ono w wolność gospodarczą i dyskryminuje podmioty gospodarcze, których działalność jest prowadzona zgodnie z prawem.
– Z punktu widzenia walki o przywracanie praworządności to bardzo ważny wyrok. To precedens, który, mam nadzieję, wyznacza kierunek orzecznictwa, określający czy miasto może, czy nie, podejmować decyzje zastrzeżone dla ustawy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie potwierdził w nim nasze stanowisko, zgodnie z którym władze miasta nie mogą dyskryminować określonych podmiotów gospodarczych – wyjaśnia mecenas Renata Wójtiuk –Janusz, z kancelarii Wójtiuk – Janusz Sp. komandytowa, która jest pełnomocnikiem polskich cyrków.
– To pierwszy wyrok w tej sprawie, ale jestem przekonana, że przyczyni się on do zakończenia, a przynajmniej do wyciszenia kampanii aktywistów skierowanej przeciwko cyrkom ze zwierzętami. Samorządowcy muszą bowiem kierować się literą prawa, a nie ideologią – mówi Ewa Zalewska, szefowa największego polskiego cyrku – Cyrku Zalewski.
Władze Ostrowa Wlkp. podzieliły się w końcu wynikami konsultacji społecznych w tej sprawie.
„W toku konsultacji wpłynęło 342 opinie negatywnie oceniające organizowanie takich przedstawień na terenach miejskich natomiast 87 opinii pozytywnie oceniało wynajmowanie terenów miejskich na ten cel, 4 formularze konsultacyjne nie określały jednoznacznie stanowiska biorących w nich udział mieszkańców.
Celem konsultacji jest uzyskanie opinii społeczności na dany temat, w związku z czym nie przyznaje się im charakteru wiążącego. W związku z powyższym w odróżnieniu od referendum wyniki konsultacji społecznych nie są wiążące dla organu władzy publicznej.
Jednak mając na uwadze zdanie mieszkańców, od czasu przeprowadzenia konsultacji, Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski nie wydała ani jednego pozwolenia na organizację na terenach znajdujących się we władaniu Gminy przedstawień cyrkowych z udziałem zwierząt.”
W Słupsku, gdzie rządzi Robert Biedroń sprzeciwiający się cyrkom ze zwierzętami, musiał się zdziwić gdy w Cyrku Zalewskiego zjawił się komplet publiczności.