Kontrowersje wokół meczu ŻKS Ostrovii z Wandą Kraków w czasie którego zgasło światło na części Stadionu Miejskiego wcale nie gasną. Z jednej strony pojawiają się nieoficjalnie informacje jakoby żużlowa Ostrovia miała awansować do I ligi za sprawą wykluczenia ekstraligowych drużyn z Częstochowy i Gdańska. Pomimo tej hipotetycznej opcji, działacze Wandy Kraków złożyli zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa poprzez umyślne wyłączenie światła.
+
Jako pierwsi przedstawiamy szczegóły mogące świadczyć o ingerencji osób trzecich w czasie feralnego meczu Ostrovii z Wandą Kraków.
OPIS AWARII OŚWIETLENIA, KTÓRY MIAŁ MIEJSCE
PODCZAS TRWANIA ZAWODÓW ŻUŻLOWYCH
W GODZINACH WIECZORNYCH
W DNIU 5.10.2014 R. W OSTROWIE WIELKOPOLSKIM.
Stadion Miejski Ostrów Wielkopolski
ul. Piłsudskiego 64
Pojemność: 12.000
Długość toru: 372 metryModernizacja stadionu odbyła się w 2007 roku przez firmy:
– Modern Construction Desing MCD sp. z o.o. , z siedzibą przy ulicy Kryłowa 4 , 60-195 Poznań
– PP Light Sp. z o.o, z siedzibą przy ulicy Ptasia 14a , 60-319 Poznań
W chwili obecnej niestety obydwie firmy już nie istnieją.
Zgodnie z dokumentacją budowlaną : Dla oświetlenia toru projektuje się projektory metalohalogenkowe 1000 i 2000W, montowane na
słupach stalowych o wysokości 10m. Jako oświetlenie dyżurne na wypadek chwilowego zaniku
napięcia i w rezultacie zgaśnięcia opraw metalohalogenkowych wprowadzono dodatkowo oprawy
świetlówkowe 3x36W montowane na słupach h~5m.
Trybunę zadaszoną oświetlono oprawami świetlówkowymi 1x58W i projektorami 250W.
Zasilanie oświetlenia zewnętrznego przewidziano z rozdzielnicy RO składającej się z trzech sekcji:
trybuna główna, strona lewa i prawa. Sterowanie oświetleniem trybuny i toru odbywać się będzie
ręcznie z tablic TSO umieszczonych w portierni i na trybunę sędziowskiej lub automatycznie,
zarządzane ze stacji komputerowej system BAS (wg oddzielnego opracowania).
W projekcie automatyki przewidziano 10 sygnałów sterujących oświetleniem toru i trybuny.
Zaprojektowano oświetlenie ewakuacyjne, które zasilane będzie indywidualnymi przetwornicami
elektronicznymi z akumulatorami 2h. i zgodnie z PN EN 1838 zapewnia natężenie 0,5lx w strefach
otwartych oraz 1lx na środku pasa dróg ewakuacyjnych. Załączenie oświetlenia ewakuacyjnego
następuje samoczynnie przy zaniku napięcia. Oświetlenie ewakuacyjne stanowi część opraw
oświetlenia podstawowego.
Rys.1 Projekt Instalacji Oświetlenia w załączeniu
Z opisu dokumentacji jak i Rys.1 iż oświetlenie było zasilanie trzeba odrębnymi liniami
Pierwszy łuk – kabel 5x70mm2
Drugi łuk – kabel 5x70mm2
Trybuna główna – kabel 5x90mm2
Zabezpieczenie jakim zabezpieczone były te linie to bezpiecznik typu BM .
Każda faza osobno / L1, L2, L3/
W przypadku oświetlenia stadionowego zgodnie z przyjętą zasadą projektowania każda z faz zasila część danej sekcji aby w przypadku braku jednej z nich można było bezpiecznie kontynuować zawody. W przypadku oświetlenia w Ostrowie Wielkopolskim powinna zgasnąć przy tego typu awarii 1/3 lamp a 2/3 powinny normalne funkcjonować gdyż inne wykonanie grozi postępowaniem prokuratorskim gdyż organizator zawodów jak i wykonawca narażają życie zawodników.
W przypadku klubu z Grudziądza przy braku fazy L2
Gasną tylko dwa reflektory a reszta świeci dając
Mniejsze natężenie oświetlenia.
Sugerowana awaria przez klub z Ostrowa Wielkopolskiego – zwarcie jednej fazy – doziemienie.
Pierwsze sygnały po wyłączeniu oświetlenia na stadionie w Ostrowie Wielkopolskim mówiły o „Awarii po stronie elektrowni – pół Ostrowa nie ma prądu”, druga wersja podtrzymywana dalej przez działaczy z Ostrowa w dniu meczu, po przerwaniu zawodów /za internetem – www_1/:
Powyższe informacje zostały zaprzeczone przez słowa Pani z zakładu energetycznego:
Marzanna Kierzkowska, kierownik Biura Informacji firmy ENERGA-OPERATOR S.A. w odpowiedzi na pytania ostrow24.tv przesłała stanowisko o treści: „Awaria która miała miejsce w niedzielny wieczór na Stadionie Miejskim w Ostrowie Wlkp. zlokalizowana była winstalacji zalicznikowej należącej do właściciela stadionu, i to właśnie w jego gestii leżało usunięcie awarii. Do miejsca rozgraniczenia stron (licznik), energia elektryczna była dostarczana przez ENERGA OPERATOR SA bez jakichkolwiek zakłóceń.”.
Dokumentacja awarii została zaś przedstawiona na portalu wlkp24.info /za internetem – www_3/: http://wlkp24.info/aktualnosci/9368,co-sie-stalo-z-pradem-na-stadionie-miejskim-.html
Według uzyskanych przez nas informacji i na podstawie wiedzy zawodowej naszych współpracowników, wywnioskowaliśmy, iż zdjęcia, które są przedstawione jako udokumentowanie zaistniałej awarii są stworzone na potrzeby wyłączenia światła w niedzielę pod czas meczu żużlowego w dniu 5.10.2014 r.
Zdjęcie numer 1 ukazuje ową bednarkę, która spowodowała całą awarie na stadionie miejskim w Ostrowie Wielkopolskim, na zdjęciu zaznaczona jest strzałka w kierunku Pana, który rzekomo naprawiał uszkodzenie w poniedziałek czyli w następny dzień po meczu.
Aby ta bednarka mogła dotknąć owego kabla zasilającego oraz spowodować przetarcie kilku warstw izolacji i doprowadzić do zwarcia, została specjalnie pociągnięta w stronę kabla zasilającego aby ukazać, iż dotykała fizycznie kabla dlatego kierunek strzałki jest nie przypadkowy.
Zdjęcie numer 2 ukazuje zaś przetarcie izolacji, lekkie zaczernienie w miejscu zwarcia oraz wyżej omawianą bednarkę.
Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2
Mając powyższe dwa zdjęcia na uwadze, nie można stwierdzić czy izolacja kabla zasilającego była na tyle poważnie uszkodzona aby doprowadzić do tak poważnej awarii w czasie trwania meczu żużlowego.
Dodatkowo przy tego typu awariach temperatura podczas zwarcia jest ogromna i powinna pozostawić ślady na podanej wyżej bednarce nadpalenie, stopienie oraz na izolacji kabla wtopiony piasek i ziemię, natomiast tego nie ma. Dodatkowo ukazuje się za to inny dowód, warto bowiem wrócić uwagę na zdjęcia nr 2, i za trzymać się nad nim. Mianowicie, z tyłu na wykopie widać idealnie pozycję położenia bednarki w chwili lokalizowania awarii, bednarka w ogóle nie dotykała linii kablowej pozostawiając ślad, który został zaznaczony na zdjęciu nr 3.
Zdjęcie nr 3
Na tym zdjęciu widać również ślad dociskania bednarki do linii kablowej na osłonie rurowej zasilania rozdzielni (otarcie na rurze przy styku z bednarką).
Zdjęcie nr 4 oraz zdjęcie nr 5, ukazują zaś pracownika, który przepalenie izolacji kabla zasilającego część oświetlenia stadionu izoluje zwykłą taśmą izolacyjną. Należy w tym miejscu zauważyć, że przy tego typu uszkodzeniach potrzebne jest wykonanie mufy połączeniowej w miejscu wystąpienia awarii.
Zdjęcie nr 4
Zdjęcie nr 5
W naszej ocenie w niedzielny wieczór nie miała miejsca żadna awaria oświetlenia na stadionie miejskim w Ostrowie Wielkopolskim a przekazane przez klub z Ostrowa Wielkopolskiego dokumenty świadczą jedynie o próbie nieudolnego zamaskowania zachowania, które skutkowało wyłączeniem prądu na 10 sekund przed startem do biegu nr 7.